Prečo zrubový dom

V dnešnej pretechnizovanej dobe sa dostáva do popredia otázka bývania ako životného štýlu, ktorý by mal slúžiť na regeneráciu organizmu a opätovnému načerpaniu síl. Pracovné vypätie človeka a časté stresové situácie, by mali byť vyvážené dobrou funkciou domova, ktorá je jednou z hlavných prevencií proti civilizačným chorobám. Jednou z možných ciest je aj návrat človeka a jeho bývania k tradičným a osvedčeným hodnotám, k prírode a k prírodným stavebným materiálom.

Najprirodzenejší dom vyrobený z materiálov na báze dreva je masívna zrubová stavba. Jedinečný efekt tohto spôsobu bývania človek pocíti ihneď, akonáhle vstúpi do zrubového domu. Vďaka prirodzenému dýchaniu dreva sa vytvára v obydlí jedinečná prírodná klíma, ktorá má pozitívny vplyv na psychiku človeka, a to vďaka tepelnému sálaniu masívneho dreva, jeho farbe, vône atď. Drevo vytvára v zrubových domovoch príjemnú atmosféru, pôsobí teplo - fyzicky i psychicky. Nepriamo človeka spája s prírodou - evokuje stromy a lesy.

V nadväznosti na zmeny okolo nás, vývoj technológií atď., sa vyvíja aj konštrukcia a výroba zrubov. Zruby a drevenice dnes už nie je potrebné utesňovať povrazcami, machom alebo vymazávať škáry hlinou. Tesnenie, nadväznosť a pevnosť zrubových stien, zaisťuje dvojité prípadne trojité drážkovanie jednotlivých klád a ich vzájomné spojenie drevenými zámkami.

Naše zruby, zrubové domy a zrubové chaty staviame z kvalitného, sušeného smrekového prípadne cédrového alebo borovicového dreva. Výsledkom práce je projekt dreveného zrubového domu, ktorý spĺňa všetky náležitosti moderného a zdravého bývania a zároveň vyhovuje požiadavkám odporúčaných v súvisiacich normách.

Použitie dreva v stavebníctve celosvetovo rastie. Drevo nie je zďaleka len pomocným materiálom. Vďaka novým technológiám spracovania, ponúka nové možnosti využitia. Zrubové domy sú okrem iného tiež domovom státisícov ľudí v najbohatších a najvyspelejších krajinách sveta a ich použitie aj obľuba neustále rastú.

 • Drevo má veľmi dobré statické vlastnosti, nie je krehké, ale elastické. Stavba bunky a jej pórovitá štruktúra majú hlavnú zásluhu na vynikajúcich stavebno-fyzikálnych vlastnostiach dreva. Má vysokú pevnosť pri minimálnej hmotnosti, vysokú pružnosť.
 • Drevo je antistatický materiál, nevíri prach v miestnosti. To ocenia najmä ľudia trpiaci alergiami. Je elektricky neutrálne. Neprodukuje žiadne škodlivé látky.
 • Drevo absorbuje škodlivé civilizačné produkty a neutralizuje vplyv geopatogénnych zón.
 • Drevo je výborný prírodný regulátor vlhkosti. Neustále vyrovnáva svoju vlhkosť s vlhkosťou okolitého vzduchu. Ukladá vo svojich bunkových a medzibunkových priestoroch relatívne veľké množstvo vody, to znamená, že je schopné z vlhšieho vzduchu prijať vlhkosť a naopak do suchšieho priestoru túto vlhkosť opäť vrátiť.
 • Zrubové stavby udržujú relatívnu vlhkosť medzi 40 a 60%, pri ktorej je najnižšií výskyt škodlivých organizmov a častíc v ovzduší.
 • Drevo je schopné filtrovať vzduch, plyny, výpary a nepríjemné zápachy sa v ňom zachytávajú.
 • Drevené stavby dokážu pri dodržaní jednoduchých konštrukčných zásad a ochrany pretrvať po stáročia, dôkazom toho sú mnohé stáročia staré zrubové domy, drevenice, hrazdené domy, viac ako 800 rokov staré drevené kostolíky v Škandinávii, alebo chrámy v Indii a v Číne.
 • Drevo obsahuje liečivé silice, ktoré vytvárajú príjemné aromatické prostredie. Toto prostredie má pozitívny vývoj na liečbu astmy, bronchitídy a katare horných ciest dýchacích.
 • Drevo je najdôležitejší obnoviteľný ekologický stavebný materiál, neustále dorastá, je znovu použiteľné.
 • Doba trvania zakúrenia v drevenej zrubovej stavbe je cca. okolo 1/2 hodiny.
 • Drevo má vynikajúce tepelno izolačné vlastnosti. V zrubovom dome je v lete príjemný,, chlad ", v zime naopak príjemné teplo.

Dalšie informácie, ktoré by Vás mohli zaujímať na našich stránkach

Dalšie informácie o drevostavbách môžete nájsť na odborných internetových stránkach, napr.

 


Kontaktný formulár

Meno * E-mail *
Telefón * Kategória *
Opíšte kód * Iný obrázok CAPTCHA Image
Text *
Teraz realizujeme

Drevenica Racibor

zmontovali sme masiv

Dreveny zrub Namestovo

zaklady su hotove masiv je vo vyrobe

Drevenica Tri vody

hruba stavba ukoncena

altanok Stary Smokovec

vo vyrobe

Zrubový dom - penzion Starý Smokovec

Aktuálne realizovaná výstavba zrubového domu - penziónu v Starom Smokovci - dokončujeme za chvíľu Vám ukážeme čo sme postavili na kľúč

Drevený dom Žakovce

Stavba realizovaná v Žakovciach, kde dodávame drevenú konštrukciu a výstavba prebieha svojpomocne za dozoru firmy WLP plus. Dokončujeme Este chvilu strpenia a uvidite vysledok

Chata Neli

Oravská Lesná
fotogaléria

Drevene parkety

výroba parkiet
Vojdi